Jak sprzedawać na Facebooku i Instagramie?
W tym artykule odkrywamy podstawowe zasady prowadzenia marketingu na Facebooku i Instagramie. Pokazujemy, jak wykorzystać właśnie te media społecznościowe do sprzedaży produktów i usług. I zwracamy uwagę na to, jaki wpływ na e‑commerce ma aktywność w social mediach.
Artykuł przygotowały specjalistki w zakresie digital marketingu w 25wat: Monika Dymon i Katarzyna Gajlewicz. Dowiesz się z niego:
- Co to jest social media marketing?
- Marketing na Facebooku – jak wykorzystać to medium społecznościowe w swojej branży?
- Jakie działania na Facebooku i Instagramie wspierają wzrost sprzedaży w e‑commerce?
- O czym pamiętać przy tworzeniu kampanii w social mediach na pozyskiwanie kontaktów do potencjalnych klientów?
Zanim zagłębimy się w temat dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań dotyczących sprzedaży na Facebooku i Instagramie, uściślamy, czym właściwie jest social media marketing.
Co to jest social media marketing?
To każde działanie marki w mediach społecznościowych (czyli m.in. na Facebooku i na Instagramie), które ma zwiększyć rozpoznawalność, wykreować pozytywny wizerunek i budować społeczność. Rezultatem tych działań ma być większa, efektywniejsza sprzedaż. Wszyscy wiemy, że każdej firmie na końcu zależy właśnie na tym.
Marketing na Facebooku – jak wykorzystać to medium społecznościowe w swojej branży?
Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, TikTok… każda platforma społecznościowa ma panel reklamowy. Dzięki niemu możesz dokładnie wytypować odbiorców, do których chcesz dotrzeć z przekazem.
Jak to wygląda na Facebooku? Tu masz do dyspozycji szeroką gamę opcji budowania lejka sprzedażowego – od reklam na aktywność i zasięg, które zwiększają świadomość marki, po reklamy na ruch i konwersje, które pozyskują odbiorców dla strony internetowej i sklepu.
Co więcej, korzystając z tzw. zaawansowanych opcji menedżera reklam, możesz prowadzić remarketing – docierać z reklamą do osób, które już miały styczność z Twoją marką. Możesz też targetować nowych potencjalnych odbiorców, dobierając ich np. na zasadzie podobieństwa do Twoich obecnych klientów. Szczegółowo zostało to już opisane w artykule: Jak skutecznie pozyskiwać klientów na Facebooku?
Panel reklamowy Facebooka jest połączony z Instagramem. Zatem kampanie reklamowe, które uruchomisz na tym pierwszym kanale, mogą też wyświetlać się na tym drugim.
Ważne: Przed wyborem platformy społecznościowej zastanów się nad specyfiką swojej oferty. Inaczej prowadzi się kampanie reklamowe dla firmy, która sprzedaje produkty przez stronę internetową, a zupełnie inaczej dla marki, która potrzebuje bezpośredniego kontaktu z jej przyszłym nabywcą.
Jakie działania na Facebooku i Instagramie wspierają sprzedaż w e‑commerce?
Znaczna większość branży e‑commerce w zeszłym roku zanotowała bardzo wysoki wzrost sprzedaży swoich produktów, co potwierdza także raport o e‑commerce „Co (u)gryzie e‑commerce?”, który został stworzony przez Izbę Gospodarki Elektronicznej (1). To po części skutek pandemii, podczas której chętniej i z większym bezpieczeństwem dokonywaliśmy zakupu wszelkich możliwych produktów przez internet. Bardzo duży wpływ miał na to też marketing w mediach społecznościowych.
Na podstawie działań reklamowych, które w 25wat prowadzimy – i prowadziłyśmy dla klientów także w czasie pandemii – wyróżniamy 4 główne aspekty, które mają wpływ na marketing w takich mediach społecznościowych jak Facebook i Instagram oraz dają wzrost sprzedaży w branży e‑commerce.
Chcesz sprzedawać za pomocą profili na Facebooku i Instagramie? Te aspekty to podstawa:
- Piksel Facebooka oraz katalog produktów. Dobrze podpięty i skonfigurowany piksel Facebooka ułatwi Ci prowadzenie kampanii reklamowych. Pozwoli też przeanalizować różne działania, a więc i wyciągać wnioski.
- Odpowiednio dobrana i dopasowana grupa docelowa. W 25wat taką grupę dla klienta tworzymy posługując się opisem idealnego nabywcy – który przygotujemy wspólnie z klientem, a także w oparciu o profile dotychczasowych odbiorców danej marki.
- Reagowanie na aktualne wydarzenia z kraju i świata. Chcesz, aby Twoja marka lub produkt stały się viralem, albo RTM-em? Promuj tylko te, które w ramach aktualnych wydarzeń (społecznych, lokalnych lub globalnych) mają szansę się wybić. Obserwuj i działaj – oferuj zniżki, promocje i sprzedaż pakietową.
- Wsparcie fundacji, stowarzyszeń oraz akcji charytatywnych. Odbiorcy chętniej utożsamiają się z firmą, która okazuje empatię. Dlatego angażuj się w akcje i inicjatywy społeczne i komunikuj o tym na swoich profilach. Aktywność na tym polu może wspomóc promocję Twojej marki.
Media społecznościowe a pozyskiwanie kontaktów – o czym pamiętać?
Niektóre branże, takie jak nieruchomości czy fotowoltaika, wymagają kontaktu z potencjalnym klientem, zanim podejmie on decyzję o zakupie. Dotyczy to także Twojej działalności? Jeśli tak, rozważ skorzystanie z kampanii Lead Ads (kampanii na pozyskiwanie klientów na Facebooku i Instagramie). Pozwalają one zdobyć dane kontaktowe od potencjalnych zainteresowanych, którym następnie Twój sprzedawca lub handlowiec może przedstawić ofertę telefonicznie lub e‑mailowo.
Tworząc kampanię na pozyskiwanie kontaktów, pamiętaj o:
- Umieszczeniu polityki prywatności na swojej stronie www z zapisem o sposobie pozyskiwania danych przez kampanię leadową. Dzięki temu możesz prowadzić działania, które nie naruszają przepisów RODO. Przykładowo: podczas tworzenia kampanii, Facebook poprosi Cię o link do polityki prywatności w celach weryfikacyjnych. Jeśli nie spełnisz tego warunku – nie uruchomisz kampanii.
- Stworzeniu formularza kontaktowego, dzięki któremu uzyskasz wszystkie niezbędne dane – od telefonu i adresu e‑mail po informacje, które pozwolą Ci na wstępie odsiać przypadkowe leady. Przykładowo, jeśli Twoja usługa lub produkt kierowane są wyłącznie do właścicieli firm, warto zawrzeć w formularzu pytanie: „Czy masz własną działalność gospodarczą”. Zadbaj jednak o to, aby pól do uzupełnienia było jak najmniej, aby nie odstraszyć odbiorcy.
- Wyjaśnieniu odbiorcom dalszych kroków. Na etapie tworzenia kampanii możesz wybrać opcję automatycznego uzupełniania danych z Facebooka. Przyspiesza to znacznie proces wypełnienia formularza i zmniejsza ryzyko błędów podczas wpisywania danych, ale i… może budzić niepokój odbiorców. Dobrą praktyką jest umieszczenie krótkiej formułki w treści kreacji, wyjaśniającej dalsze kroki – od automatycznego uzupełnienie danych po kontakt ze strony konsultanta po przesłaniu formularza.
Podsumowując, marketing w takich mediach społecznościowych jak Facebook i Instagram nie tylko pozwala na budowanie skutecznego lejka sprzedażowego, ale przede wszystkim skutkuje najważniejszym – czyli sprzedażą samą w sobie. (Zobacz też nasz artykuł: Digital marketing. Dlaczego potrzebujesz go w firmie?). Bez względu na wybór celu kampanii najistotniejsze jest testowanie kreacji oraz grup docelowych (nigdy jednocześnie!) w celu najlepszej optymalizacji wyników.
Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży swoich usług lub produktów? Napisz do nas i dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twoją firmę już dziś!
Źródło:
Co (u)gryzie e‑commerce? Raport w formie poradnika o wyzwaniach e‑commerce 2021, Izba Gospodarki Elektronicznej, https://eizba.pl/raport-co-ugryzie-e-commerce-21-wskazowek-dla-e-commerce-na-2021-rok/